O nás

Stále máme volná místa pro přihlášení Vašich dětí do našeho klubu. Volná kapacita je momentálně v tyto dny: pondělí, úterý, čtvrtek, pátek.

Jsme Dětský lesní klub Úl pro děti přibližně od 3 do 6 let ve Vrábči u Českých Budějovic. Jsme tu pro Vás od pondělí do pátku od 7:45 do 15:45. Do Vrábče cestujeme z Českých Budějovic vlakem a zázemí máme v chatce nedaleko vlakové zastávky. Děti nám můžete dovézt i přímo do Vrábče a připojit se k nám můžete kdykoliv během dne. Obědy nám dováží budějovická restaurace Vegetárna Impala. Svačiny si děti nosí s sebou samy. Denní kapacita je 12 dětí, které doprovází dvě průvodkyně.

Zázemí, chatka, stojí uprostřed stromů s rozlehlou loukou. Lesík a louku děti využívají k hraní a běhání, stromy ke šplhání a přírodniny k poznávání a prozkoumávání. U chatky máme pískoviště nebo přípravnu rozličných lektvarů. Okolní lesy a jejich obyvatele poznáváme a pozorujeme během našich procházek. Chata nám poskytuje hrací prostor, prostor pro stolování a tvoření, i místo pro odpočinek a spánek.

Náplň dne. Čas v Úlu trávíme v lese, procházkami, poznáváním a pozorováním přírody, rozcvičkou, běháním, na hřišti, na pískovišti, hrami, malováním, tvořením apod. Děti zároveň dostávají dostatečný prostor pro svou vlastní volnou hru. Samy si volí, kdy se budou věnovat své vlastní aktivitě nebo programu. Program během dne přizpůsobujeme potřebám dětí.

Časový harmonogram dne

  • sraz na Jižní zastávce od 7:45 (od 7:30) *
  • odjezd z Jižní zastávky v 8:16 (7:47) *
  • příjezd do Vrábče v 8:30 (8:02) *
  • dopolední program
  • oběd a odpočinek/klidová činnost cca 11 až 13 hodin
  • odpolední program
  • odjezd z Vrábče v 15:20
  • příjezd na jižní zastávku v 15:36

* Časy v závorkách platí cca od května do září dle platného jízdního řádu společnosti GW Train Regio Šumavské linky.

 

Průvodkyně

Karla Sukdolová
ředitelka

Kája

„Jako malá jsem si přála být paní učitelkou. Pak jsem vyrostla a stala se ze mě sociální pracovnice. Můj sen z dětství se začal realizovat až díky mým vlastním dětem. Když bylo nejstarší dceři 4 roky a toužila po vrstevnících a po prvním výletu z hnízda, hledali jsme pro ní vhodnou školku. Na výběr moc nebylo… Jsem vděčná za to, že tou dobou začal vznikat právě klub Úl. Dcera už před rokem z Úlu vylétla (hurá do školy), ale ráda vzpomíná. Úl jí poskytl skvělé zázemí a podporu v jejím rozvoji. Když v prosinci 2018 vyvstala otázka, kdo vystřídá ,kapitána‘ a nikdo se nehlásil, cítila jsem, že je to výzva. Skvělé místo, prima parta dětí. Připojily se úžasné průvodkyně, které mají podobnou životní filosofii a přístup k dětem jako já. Víme, že je neustále co zlepšovat, ladíme se na potřeby dětí i rodičů, vzájemně komunikujeme. Jedině tak se nám společně podaří vytvořit prostředí, kde se všichni budou cítit dobře.”

Kateřina Jarkovská

Káťa

„Již čtyři roky je mi po boku můj velký učitel, můj syn. Mateřství mi otevřelo nové obzory, cítila jsem, že chci prožívat jinak, jednou z otevřených bran pro mě byla respektující komunikace, vnímám ji jako důležitou součást našich životů. Jsem absolventem čtyřdenního kurzu Respektovat a být respektován. Díky mateřství jsem začala poznávat smysl a přínos montessori principu. Baví mě s dětmi tvořit, zpívat a poznávat přírodu. Těším se na shledání u nás v Úlu.“

Iva Stránská

Ivča

„Vzděláním přírodovědkyně – učitelka. V současnosti ale hlavně máma dvou dětí, z nichž to mladší vodím s sebou do Úlu. Své i mně svěřené děti se snažím vést ke vzájemnému respektu, jsem nadšený pozorovatel svobodné hry a dětského objevování a přesvědčený zastánce unschoolingu. Baví mě číst dětem příběhy, zpívat a hrát. Ráda předávám své znalosti o přírodě a pokouším se děti ,nakazit‘ svou láskou jejím krásám a ke všem živým tvorům (vyjma klíšťat :-).“

Zuzana Chlumská

Zuzka

„Jsem máma dvou dětí (3 a 5 let), původním povoláním jsem přírodovědec. V Úlu jsme začínala jako rodič :-). Na lesních školkách se mi líbí, že se děti mohou vyřádit, být venku v přírodě a také mají dost času na interakce s ostatními dětmi. V Úlu jsem našla lidi, kteří jednají s dětmi s respektem.“